Som hovedsponsor for det norske herrelandslaget i håndball, følger SPAR guttene tett både før og under mesterskap. Her kan du lese om håndballguttas kosthold før viktige kamper.
Vi har spurt landslagssjef Robert Hedin om oppkjøringsrutiner i forhold til kosthold før et viktig mesterskap:
- Guttene spiser vanlig norsk kost, sier Hedin. Han poengterer hvor viktig det er at de får i seg nok og riktig mat, når de trener så mye som de gjør.
- De er selv ganske bevisste på å ha rett kosthold, fordi de vet at det ikke er noen vits i å trene mange timer med feil kosthold.
|
Når laget deltar i mesterskap, er det alltid slik at legen undersøker med middag på forhånd, slik at dette er som det skal. Da kan det være for eksempel kjøtt, kylling, ris, pasta og poteter på menyen. Utenom mesterskap er det guttene som styrer selv: - Da er det muligens noen som velger seg en pizza i blant!
Hedin forteller videre at det er noen av guttene som har gått over til lavkarbo-kostholdet. Disse spiser imidlertid mer karbohydrater før en kamp. |
 |
Landslaget samarbeider med Olympiatoppen og Marit Breivik, ved at spillerne får veiledning om både trening og kosthold. Fysioterapeut Ole Viken er nå også blitt ansatt 50% for herrelandslaget, og reiser rundt til alle på laget for personlig oppfølging. Her får hver spiller skreddersydd et personlig treningsopplegg som de skal følge.